גילוי נזילות מים

איך מגלים נזילת מים? מי מוסמך לבצע זאת? האם כל נזילה ניתן לאתר? כל כל השאלות ננסה לענות במאמר שלפנינו. ראשית נבחן אילו נזילות מים קיימות? קיימות נזילות גלויות מברז מים או מדוד שמש, שניתן לזהות אותן בעין ולטפל באופן מיידי. אך קיימות גם נזילות נסתרות. בצנרת ביוב מתחת לאדמה או בצנרת מים שעוברת בתוך קיר. נזילה מסוג זה ניתנת לאיתור רק לאחר שמשהו משתבש. רואים חיוב מים חריג, מריחים ריח חזק ועוד.

איך מגלים נזילת מים נסתרת?
גילוי נזילת מים הוא עניין למקצוענים. אנשים שיודעים היכן ממוקמים הצינורות מגיעים עם מכשור טכנולוגי משוכלל המסוגל לסרוק את הקיר ולאתר את הנזילה. איתור מהיר מאפשר לטפל במפגע במהירות ולהימנע מנזקים משניים חמורים.

אמצעים לגילוי נזילות מים:
  1. שבירת קיר או הרמת מרצפת- השיטה הישנה והכי פחות יעילה. שהרי לא תמיד ניתן לחזות היכן הנזילה והנזק שיגרם בכך שישברו קירות בבית יעלה על התועלת.
  2. שימוש במצלמה תרמית- השיטה המתקדמת שמשתמשת במצלמה שעובדת על גלי אינפרא אדום. גלים הרגישים לחום. המצלמה מחייבת חימום של המים בבית ולאחר מכן מעבירים אותה על הקירות באזורים בהם יש צנרת. כאשר יש נזילה באזור מסויים ניתן לעלות על כך בקלות באמצעות מפת צבעים אותה יוצרת המצלמה. חשוב להבין שהאיתור אינו 100% ולפעמים נדרשים אמצעים טכנולוגיים נוספים.
  3. שימוש בחיישן גז הוא אופציה טכנולוגית נוספת המאפשר גילוי נזילת מים. ראשית יש לרוקן את הצנרת ממים. לאחר מכן מעבירים בה גז. והחיישן מאפשר לגלות היכן יש דליפה או ליקויים בזרימה באמצעות גז שבורח מאותו אזור.
  4. מכשיר אקוסטי- המכשיר האקוסטי מאפשר גילוי נזילת מים באמצעות חיישני קול, המזהים את קול זרימת המים מהאזורים בהם יש דליפה. במקרה זה ניתן לאתר כאשר הקול חזק דיו. במקרים בהם הדליפה קטנה והקול לא מספיק חזק ייתכן והמכשיר לא יצליח לזהות את התקלה.