איתור נזילה בצנרת

רוב הצנרות של הבית אינם גלויות לעין. לכן לא ניתן לבדוק אותן, לא ניתן לוודא מידי פעם אם הן תקינות או סדוקות. אם יש נזילה או מחבר רופף. לכן כאשר קיימת בעיה קשה יותר לעלות עליה ולגלות אותה בזמן. דבר שיכול להביא לנזקים משניים לקירות הבית, לרכוש ולבריאות.

אז מה בכל זאת ניתן לעשות כדי לבצע איתור נזילה בצנרת?
כאשר חוששים שיש נזילה בצנרת נסתרת. יש מספר אופציות לאיתור המפגע. יש את האופציה המיושנת, איש מקצוע שמגיע לבית מאבחן אותו, ומנסה לאתר באמצעות שבירת קיר או רצפה היכן נמצאת הנזילה. דבר שגורם לנזק יותר מאשר תועלת. אך קיימות השיטות המתקדמות שמבצעות ניטור של הנזילה באמצאות מכשור שיודע לזהות מבחוץ מה הולך מאחורי הקיר.

אמצעים טכנולוגיים לאיתור נזילה בצנרת:
  1. שימוש בחיישן גז- חיישן המאפשר לאתר ליקויים בזרימת מים בצנרת. באמצעות מילוי גז בצנרות מרוקנות. כאשר במקום בו הצנרת סדוקה או מחוברת באופן לקוי תהיה דליפה של גז. את אזור הדליפה מאתרים באמצעות חיישן לאיתור גז.
  2. מכשיר אקוסטי- מכשיר בעל חיישנים המזהים גלי קול ומאפשרים איתור נזילה באמצעות הרעש שנוצר באזור בו נוזלים המים.
  3. מצלמה תרמית- השיטה היעילה והקלה, מצלמה שעובדת על גלי אינפרא אדום. גלים הרגישים לטמפרטורה ומאפשרים לזהות אזורי נזילה. ראשית מחממים את המים, לאחר מכן מעבירים את המכשיר שיוצר מפה של כל אזור הצנרת הנסרק בו עוברים המיים החמים ובאזור בו יש נזילה המים זורמים בכיוון שונה וניתן לאתר זאת בקלות.

מה חשוב לדעת?
איש מקצוע המאתר תקלות אינו בהכרח זה שגם יטפל בהם. לכך יש לקחת איש מקצוע נוסף. חשוב לוודא שמי שמבצע את הבדיקה מבצע זאת באמצעות מכשיר איכותי ועבר הכשרה לכך. במקרים מסויימים התקלה לא תאותר ויהיה צורך במכשור נוסף. לכן, יש לתאם ציפיות לגבי המחיר הצפוי, ולשאול מה האופציה במקרה שידרש מכשיר טכנולוגי נוסף.